Informacje – kłopotliwy towar

Za produkcją niezliczonej ilości danych, co jest ubocznym efektem naszej cywilizacji, próbuje nadążyć technologia ich zapisywania i przechowywania. Czy zdajecie sobie sprawę, że współcześnie używane twarde dyski mają trwałość zaledwie do dwóch lat, ograniczoną pojemność (do 2 TB), a przy tym globalnie takie przechowalnictwo danych pobiera ok. 3% światowej produkcji energii (a nawet wkrótce 5% -7%). Te parametry dalekie są od zadowalających. Wszystko wygląda na to, że w nieodległej przyszłości może to ulec diametralnej zmianie. Informacje będą zapisywane szybciej, oszczędniej i trwalej. A to za sprawą dwóch niezależnych ośrodków badawczych.

Naukowcy z RMIT University w Melbourne stworzyli optyczny dysk nowej generacji, który może pomieścić o 400% danych więcej i to na, bagatelka, 600 lat! Technologia, która zaprzęga moc nanocząsteczek złota nadaje się do masowej produkcji. Sukces niewątpliwy – więcej mocy, większa trwałość, a zużycie energii – tysiąckrotnie mniejsze.

Informacje-towar kłopotliwy

Pracownicy Zakładu Fizyki Magnetyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku: mgr Krzysztof Szerenos i dr hab. Andrzej Stupakiewicz

Nieco bliżej, bo w rodzimym Białymstoku na tamtejszym Uniwersytecie zespół fizyków wraz z badaczami Radboud University w Holandii opracował nowatorską metodę do ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego, tzw. zimną. Metoda wykorzystuje strukturę granatu, jej przezroczystość i promienie lasera. Pozwala na skrócenie czasu zapisu o 1000 razy od obecnie najszybszych pamięci RAM i to bez zużycia energii.

Pozostaje poczekać na wdrożenie tych przełomowych technologii i zastosowanie ich w praktyce. Oby nie za długo. Środowisko też na tym skorzysta.

 

 

Źródło: UwB, RMIT (youtube)

Podobny artykuł: Drugie życie akumulatorów po japońsku

 

2018-07-09T13:02:14+00:00 Czerwiec 8th, 2018|ciekawostki technologiczne|0 Comments

Leave A Comment